Hlavní aktivity členů centra GEEN můžeme strukturovat do čtyř vzájemně propojených okruhů činností:
VÝZKUMNÁ činnost v rovině zamýšleného (projektového), realizovaného i dosaženého geografického a environmentálního kurikula na všech stupních a typech škol. Příkladem jsou komparativní analýzy geografických kurikul; specifikace geografické gramotnosti, resp. eurobakaláře a euromagistra; didaktická analýza učiva, dopady kurikulární reformy na proměnu geografického a environmentálního vzdělávání; geografické dovednosti: specifikace, způsoby a podmínky jejich procvičování i míra jejich osvojení; motivace žáků ke studiu zeměpisu/geografie; geografické prekoncepty žáků, účinnost výukových metod; testování výsledků výuky; uplatnění absolventů geografie na trhu práce; a další.
Aktuální výzkumné zaměření – viz Projekty
EXPERTNÍ
Řešení koncepčních, teoretických a metodologických otázek geografického vzdělávání na základních, středních i vysokých školách v národním i mezinárodním kontextu (např. participace na tvorbě Mezinárodní deklarace výzkumu geografického vzdělávání IGU (International Declaration on Research in Geography Education); participace na specifikaci způsobu ověřování geografické gramotnosti v projektu TIMSS; tvorba požadavků na výkony žáků u maturitní zkoušky z geografie; tvorba a odborné posouzení otázek Přírodovědné gramotnosti PISA a TIMSS.
Oponování rámcových vzdělávacích programů; zeměpisných otázek a testů ČŠI, Kalibro, CERMAT aj.; kvalifikačních prací, grantových projektů, článků v domácích i zahraničních odborných periodikách, učebnic a atlasů.
Tvorba přijímacích testů ze zeměpisu na geografickou sekci PřF UK.
Organizační a odborná garance Zeměpisné olympiády, soutěže pro talentované žáky základních a středních škol. Více na www.zemepisnaolympiada.cz.
Členství v oborových radách doktorského studia Didaktika geografie na PřF UK i na PedF MU.
Členství v sekci Geografického a environmentální vzdělávání České geografické společnosti ; v komisi Geografického vzdělávání Mezinárodní geografické společnosti; České asociaci pedagogického výzkumu.
Členství v redakčních radách časopisu Geografické rozhledy; Moravian Geographical Reports; Orbis scholae; Přírodovědci.
PEDAGOGICKÁ
Výuka v bakalářském, navazujícím magisterském i doktorském studiu. Více záložka Výuka.
Výuka v kurzech celoživotního vzdělávání. Více záložka Výuka.
Výuka v kurzech dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Aktuální kurzy viz Kurzy pro učitele.
Výuka v přípravném kurzu pro uchazeče ke studiu geografie – více na www.geografienasbavi.cz/chci-geografii-studovat/pripravny-kurz.
PUBLIKAČNÍ
Členové centra jsou autory či spoluautory prací různého charakteru. Konkrétní výčet je uveden u jednotlivých členů. Příklady prací obsahuje rovněž záložka ke stažení.
Centrum geografického a environmentálního vzdělávání
Univerzita Karlova
Přírodovědecká fakulta
doc. RNDr. Dana Řezníčková, Ph.D.
email: danarez@natur.cuni.cz
Albertov 2038/6
Praha 2
128 00
Česko/Czechia
Detašované pracoviště:
Legerova 1878/5
128 43 Praha 2